Bizi takip edin
|
EN

Dekanın Mesajı

İzmir Ekonomi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Dünya’nın ve Ülkemizin değişen sağlık sorunlarına çözümler üretecek, çözüm süreçlerinin gerektirdiği dönüşümlere liderlik edecek hekimler yetiştirmek üzere üç yıllık bir hazırlık döneminden sonra, 2017 Eylül’ünde yola çıktı. Gezegen sağlığı, yaşam biçimi tıbbı gibi yeni kavramları müfredatına Türkiye’de ilk ekleyen fakülte olduk. Birinci sınıfta eleştirel düşünme eğitimleri ile başladığımız süreç, üçüncü sınıfta klinik akıl yürütme programı ile devam etti. Hasta merkezli öykü alma, elektronik portfolyo ve refleksiyon gibi çoğu ülkemizde birer ilk olan yeni kavram ve uygulamalar eğitimimizin parçası oldu. Elektronik eğitim ortamlarının sağladığı olanakları “E-Med” platformu ile öğrencilerimize sunduk. Pandemi döneminde Üniversitemizin sağladığı altyapı ve E-Med platformundaki deneyimimiz ile bir haftalık bir aradan sonra eğitime kesintisiz devam edebildik. Üniversitemizin diğer birimleri gibi Tıp Fakültesi olarak biz de iyi bir sınav verdik.

Covid-19’dan sonra Dünya’nın aynı olmayacağı konuşuluyor. Aslında, söylediğimiz tam da buydu. Gezegen sağlığı derslerinde; insanların ekosistemlere müdahaleleri sonucu yabanıl yaşamdaki hayvanlar ve dolayısıyla onların mikropları ile karşılaşma riskimizin arttığını, yeni salgınların ortaya çıkabileceğini ve bunların küresel seyahatin kolaylaşmasına bağlı olarak tüm dünyaya kolayca yayılabileceğini öğrencilerimize söylüyorduk. Tıpkı, iklim değişikliklerine bağlı yaşanacak sağlık sorunlarını söylediğimiz gibi. Evet, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Sadece bulaşıcı hastalıklar değil, bulaşıcı olmayan diyabet, obezite, kalın barsak kanseri gibi çoğu yaşam biçimi tercihleri ile ilgili kronik hastalıkların da salgınları yaşanıyor. Yalnızca diyabet hastalığı için dünyada 1 trilyon dolardan fazla para harcanıyor ve bazı ülkelerin sağlık ekonomilerinin salt bu hastalığın getirdiği yük nedeniyle iflas edeceği öngörülüyor. Bu yüzden, toplumların sağlığını korumak ve geliştirmek her zamankinden daha önemli. İzmir Ekonomi Üniversitesi Tıp Fakültesi, bu yüzden yaşam biçimi tıbbı ile bireyleri, halk sağlığı ile toplumu ve gezegen sağlığı ile gezegenimizin sağlığını koruma ve geliştirme konusunda donanımlı hekimler yetiştirmeyi önemsiyor ve önceliyor.

Dünya değişiyor, sorunlar artıyor ve farklılaşıyor. Buna hazırlıklı olmak zorundayız. Bu yüzden, yeniyi kuracak, sağlıktaki değişim ve dönüşümlere liderlik edecek bilgili, donanımlı hekimlere gerek var. Temel ve klinik bilimlerdeki üst düzey eğitimler yanı sıra profesyonellik, liderlik, hasta güvenliği gibi konularda da öğrencilerimizin donanımlarını arttırmaya yönelik eğitimler veriyoruz.

2020-2021 akademik yılı, fakültemizin ilk öğrencilerinin klinik eğitime başlayacakları kritik bir döneme denk geliyor. Klinik eğitim için güçlü bir ortaklığa imza attık. Ege’nin ilk vakıf üniversitesi olan İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) ve bölgenin en büyük özel sağlık kuruluşu Medical Park İzmir Hastanesi, ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli hekim ve sağlık çalışanlarını yetiştirmek hedefiyle güçlerini birleştirdi. Kemik İliği Nakli, Onkoloji, Kardiyoloji, Tüp Bebek, Baş Dönmesi Merkezleri ve Fonksiyonel Tıp birimi gibi referans merkezleri de bünyesinde barındıran Medicalpark İzmir Hastanesi sadece eğitim değil klinik araştırma açısından da güçlü bir altyapıya sahip. Araştırma ekosisteminin bir ayağını da, Üniversitemizin işbirliği antlaşması imzaladığı, İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi (IBG) oluşturuyor. Ülkemizin kendi alanındaki ilk ve tek mükemmeliyet merkezi olan IBG ile olan işbirliğinin temel ve uygulamalı araştırmalar için Tıp Fakültemize çok güçlü bir destek oluşturacağı açıktır.

Klinik eğitim alanında da yeniliklere imza atmayı sürdüreceğiz. Öğrencilerimizin klinik akıl yürütme (clinical reasoning) ve terapötik akıl yürütme donanımlarını arttırmaya yönelik elektronik eğitim materyalleri ile desteklenen zengin bir eğitim sunacağız. Bu amaçla, Aquifer ve e-integrity sistemlerini eğitimimize entegre ediyoruz. Dünyanın en önde gelen klinik eğitim platformlarını öğrencilerimize sunmanın heyecanı ve gururunu yaşıyoruz.

İyi tıp eğitimi için yola çıktık. Bu yolda kararlılıkla ve azimle yürüyoruz. Üniversitemizin güçlü desteği, nitelikli eğitici kadromuz ve güçlü altyapımızla sizleri de bu yolculukta bizlerle yürümeye davet ediyorum.


Sağlıcakla kalın.

 

Prof Dr Y Hakan Abacıoğlu
Dekan

SOSYAL MEDYA

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.